Ako vyzerajú korejské boje na slovensku? (Tamara Královičová, sekunda)

30.04.2018 16:42

Čo je taekwondo?

Taekwondo (slovenská výslovnosť "tejkvondo") je pomerne nový kórejský bojový šport a bojové umenie bez použitia zbraní, zameraný najmä na sebaobranu, sebaovládanie a zdravú sebadôveru. Má zaručiť úplné využitie sily a rýchlosti ľudského tela. Charakteristická je hlavne ”kopacia“ technika. Od 27. olympijských hier v Sydney je jedným z olympijských športov.

Taekwondo je národné bojové umenie Kórey. Pôvodne vytvorené na vojenské účely, potom prispôsobené pre civilné potreby. Jeho názov sa skladá z kórejských slabík tae - udrieť, kwon - kop a do - cesta alebo filozofia života. Názov taekwondo bol prijatý 11. apríla 1955 súhlasom väčšiny kórejských majstrov bojových umení za účelom spojenia veľa rozmanitých štýlov pod názvom taesoodo. Za hlavného tvorcu tohto bojového umenia sa považuje majster Choi Hong-hi. Je aj autorom mena taekwondo, ktorý platí od roku 1957.

Kto založil Taekwondo?

Skutočným otcom tohto športu je jeho zakladateľ, vlastenec, demokrat a generál Choi Hong Hi. Narodil sa 9. novembra 1918 v drsnej a nevľúdnej krajine Hwa Dae v dištrikte (okrese) Myong Chun, teraz v Severnej Kórei. Vo veku 12 rokov bol vylúčený zo školy pre agitovanie proti Japoncom, ktorí mali v tom čase kontrolu nad Kóreou. Toto bol začiatok jeho dlhého vzťahu s Kwang Ju (študentské hnutie za nezávislosť Kórey).  Po vylúčení zo školy poslal otec mladého Choi študovať kaligrafiu k jednému z najslávnejších učiteľov v Kórei, pánovi Han Il dong. Majster Han bol okrem svojej zručnosti kaligrafisty, aj majstrom prastarého umenia boja Tae Kyon. Učiteľ bol veľmi znepokojený slabým stavom nového študenta a tak začal tvrdým cvičením stavať jeho telo.

NITRIANSKY POHÁR

Z pohľadu novinára: V sobotu 21. apríla 2018 sa v Nitre konala súťaž pod názvom Nitriansky Pohár a v boji o medaily sa v tomto meste zišli kluby z východného aj západného Slovenska. Medzi zúčastnenými ľudia mohli nájsť aj náš 9-členný tím, ktorý aj tentokrát potvrdil svoju kvalitu! Za Sereď bojovalo v Nitre šesť súťažiacich v žiackych kategóriách, dvaja v kategóriách juniorov a jeden zástupca medzi dospelými. Napokon sa väčšine z nich podarilo prebojovať sa až na stupeň víťazov. Súťaž sa začala netradične, keďže ako prví do ringu nastupovali držitelia čiernych pásov medzi juniormi a seniormi. Z nášho klubu tak prvý bojoval Juraj Ďuračka v disciplíne technické zostavy, kde obsadil druhé miesto. Po úspešnom vystúpení pokračoval v pozícii rozhodcu.

Ďalej už v zápasoch pokračovali aj súťažiaci s nižšími technickými stupňami. V spomínanej disciplíne zostavy sa na najvyššiu priečku dostal náš žiak Kristian Georgiev, strieborné pozície vo svojich kategóriách získali Michaela Šuláková spolu s Emou Valenčíkovou a bronzom k úspechom prispela Tamara Královičová. Z juniorov sa z medailového darčeku tešili obaja zástupcovia Serede, keď v spoločnej kategórii obsadil prvé miesto Samuel Iracký a tretie miesto Michal Fidlér. Po siedmych cenných kovoch zo zostáv sme chceli podobne dobrý výsledok dosiahnuť aj v sparingoch, čo sa nám nakoniec aj úspešne podarilo. V športovom boji sme prvé miesto dosiahli až trikrát, a to vďaka trojici Kristian Georgiev, Michaela Šuláková a Ema Valenčíková. Striebrom k medailovej zbierke prispeli Samuel Iracký a Tamara Královičová, bronz vybojovali Michal Fidlér a Nicole Iracká.

Pohľad mňa, súťažiacej: Tohtoročná nitrianska súťaž bola rozdielna od predchádzajúcich. Zápasenie zahájili účastníci s čiernymi opaskami, ktorí následne zaujali pozície rozhodcov. Po zostavách čiernych pásov juniorov a seniorov pokračovali nižšie opasky žiaci a žiačky. Po pár hodinách prišla na rad moja kategória v zostavách. Dvojitá prehra mi priniesla tretie miesto (aj to je pekné umiestnenie, ale ten čas, ktorý do toho išiel za to nestál). Po opravení chýb a hlbokom nádychu prišiel sparing (boj v ringu), v ktorom som neskončila podľa očakávania. Nakoniec mi zostalo v rukách druhé miesto, ale pocity boli podobné prvej námahe. Mám veľa možností, ako svoje bodovanie obrátiť. Treba sa zamerať na budúcnosť a nezostať zaseknutý v minulosti. Po skončení súťaže sme si prevzali medaile a niektorí aj pohár. Návrat domov zahŕňal šťastie z výsledného druhého miesta na celej súťaži.