Móda tínedžerov (Zuzana Tesková, III.A)

31.01.2012 19:06

Yves Saint Laurent povedal: Móda bledne, štýl je večný. Veľmi múdra veta. Pretože nie každý sa riadi trendmi, ktoré sa menia každú sezónu, no každý má nejaký štýl. Či už si ho buduje vedome, nech už sa riadi hocakým kritériami, alebo bez toho aby o tom vedel. 


A práve tínedžeri  – osoby od trinásť do devätnásť rokov – sú vo fáze, kedy si určujú svoj štýl. Ide o akési formovanie osobnosti, prejavené navonok. Častokrát to môže byť späté a ovplyvnené  hudbou, ktorú počúvajú alebo osobnosťami, ktoré obdivujú. No najdôležitejším faktorom je prostredie v ktorom žijú.


Predstavte si, že by ste sa prechádzali po rušných uliciach New Yorku alebo Londýna, kde nikoho nezaujíma ako výstredný outfit máte na sebe. Čo by ste si obliekli? Skúste si to predstaviť a vykreslite tú predstavu do najmenších detailov. Páči sa vám taká predstava? Mne rozhodne áno. Chcem tým poukázať na to, že teenageri sa častokrát boja ukázať akí naozaj sú, resp. akí by chceli byť. A tým sa stavajú do pozície „ako ma chce vidieť okolie“. Lenže ono to nie je o okolí. Oni nežijú váš život, vy áno! Ak sa raz v niečom cítite dobre a výnimočne tak vás prosím – noste to. Či už ide o vysoké podpätky alebo army topánky.


Stáva sa, že mladí ľudia často skúšajú viac štýlov. Zisťujú, kde, ako a v čom sa cítia najlepšie a inšpirácie hľadajú všade. Jeden deň sa priklonia k športovému štýlu. Deň na to vyzerajú ako vystrihnuté z Gossip girl. Raz ako rebelka Jenny, inokedy ako ležérna Serena. Na tretí deň sa rozhodnú, že punk-rockový štýl je bomba a so Simple Plan v ušiach ťahajú zo skrine vybíjaný opasok. 


V takýchto prípadoch sú najčastejším problémom financie. Samozrejme, že mnohé dievčatá by sa iste cítili najlepšie  keby sa môžu promenádovať po meste s krásnymi kabelkami značky Mulberry ale nejde to. A práve preto sú tu značky ako Hennes & Maurice, ktoré sú dobre zásobované kvalitným, lacným ale vysoko trendovým tovarom, ktorý osvieži váš šatník nie len krásnym oblečením, topánkami a kabelkami ale aj hravými doplnkami. Nehovoriac o tom, že spomínané H&M často spolupracuje s prvotriednymi svetovými návrhármi, ktorí pre nich robia kolekcie. Naposledy išlo o spoluprácu s nápaditou Donatellou Versace.


Ešteže v dnešnej dobe je naozaj veľa možností a spôsobov ako si nájsť svoj štýl, ktorý bude reprezentovať vás. K tomu však treba dospieť časom. Móda vždy bola a vždy aj bude o vnútornom pocite. Takže ako povedala fashionmaniačka Anna Dello Russo, najdôležitejšie je baviť sa. Želám vám preto príjemnú zábavu a to nie len pri obliekaní. Veselé myšlienky totiž plodia úžasné nápady a aj na tom stavia móda.

Zuzana Tesková, III.A